Ana Sayfa Gündem 10 Ocak 2020 250 Görüntüleme

“TürkAkım Projesi Açılış Töreni” ne katıldı

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, 08 Ocak 2020 Çarşamba günü İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “TürkAkım Projesi Açılış Töreni” ne katıldı.

HABER

Hacer ZORTUL

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov katılımları ile 08 Ocak 2020 Çarşamba günü İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “TürkAkım Projesi Açılış Töreni” ne katıldı.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törende; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov ve heyet üyelerini Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “ “TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir.” TürkAkım doğal gaz boru hattı projesi ile Rus doğal gazını Rusya’nın Anapa şehrinden Karadeniz’in altından döşenen boru hattıyla Türkiye’de Kıyıköy ’deki tesislere ulaştırarak bu dev projede gaz verme işlemine geçilmesinin sevincini yaşadıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; “Sayın Putin, Sayın Sırbistan Devlet Başkanı, Bulgaristan Başbakanı Sayın Borisov, saygıdeğer bakanlar, kıymetli misafirler sizlere en kalbi duygularımla hürmetle muhabbetle selamlıyorum. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin ve heyeti başta olmak üzere açılışa teşrif eden bütün misafirlere hoş geldin diyorum. Türkiye ile Rusya arasındaki yakın işbirliğinin son nişanesi olan TürkAkım boru hattının açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz, TürkAkım hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji haritası bağlamında tarihi bir projedir.

Allaha hamdolsun geride bıraktığımız 1 sene içerisinde hedeflediğimiz bir şekilde hattı başarı ile tamamladık ve işte şimdi de açılışını yapıyoruz. Proje sayesinde 31.5 milyar metreküplük doğalgazın, 15 milyar metreküpünü hiçbir aracı olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır. Böylece 15 milyon hanenin doğalgaz ihtiyacını karşılamış olacağız. Projenin hayta geçirilmesinde emeği ve katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye OECD ülkeleri arasında 10. En büyük enerji piyasasına sahiptir.Nüfusumuzun %79’u yani 53 milyon vatandaşımız doğalgazı aktif bir şekilde kullanıyor. Rusya ise ülkemizin önce gelen doğalgaz tedarikçilerinin başında geliyor. Geride bıraktığımız 33 senede Rusya’dan yaklaşık 400 milyar metreküp doğalgaz tedarik ettik. Bu tablo ülkelerimizin karşılıklı kazan-kazan ilişkisinin en güzel örneğidir.

Türkiye ve Rusya olarak bu örnek işbirliği zemini üzerinde yeni projelere ve yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz. Avrupa ülkelerinin Rus gazına yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz, Türkiye olarak kendimizle birlikte bölge coğrafyası içinde önemli bir ticaret merkezi olacak alt yapıya kavuştuk. Bundan 1 ay önce TANAP’ı Aliyev ile birlikte hizmete açtık. İlerleyen yıllarda TANAP’ın taşıma kapasitesini önce 24 milyar ardından da 31 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyoruz.

Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bu bölge ile ilgili her türlü projeyle ilgili söz söyleme hakkı elbette olacaktır, gelin tarih boyunca medeniyetlere beşiklik yapmış olan Akdeniz’i çatışma değil işbirliği sahasına dönüştürelim. Bize bir adım gelene çok daha fazla gitmeye hazırız. Gerek TANAP gerekse bugün açılış gururunu yaşadığımız TürkAkım, ülkemizin bu vizyonunun nişanesidir. TürkAkım isminin hak sahibi de değerli dostum Putin’dir.
Muhataplarımızdan beklentilerimiz, Türkiye’nin uzattığı bu işbirliği elini geri çevirmemeleridir. Komşumuz Rusya ile münasebetlerimiz çok daha köklüdür, Osmanlı Sultanı 2. Beyazıd’a Çar 3. Ivan’ın gönderdiği mektup Türk – Rus ilişkilerinin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla 500 seneyi aşan bir derinliğimiz var. Avrasya coğrafyasının iki köklü devletinin işbirliği nasıl olumlu gelişmeler getirdiğini biliyoruz. İstiklal Harbinde Rus dostlarımızda gördüğümüz desteği unutmuş değiliz. Son dönemde de fikir ayrılıklarımızın ortak çıkarlarımızın önüne geçmesine izin vermedik.

1980’lerde 300-400 milyon dolar civarında seyreden ticaret hacmimizde artık 100 milyar dolarlık hedefi konuşuyoruz. Özellikle son 3 yılda ikili ticaretimizde düzenli artış yaşıyoruz, turizmde düzenli rekorlara ulaşıyoruz. Karşılıklı yatırımlarımız 10’ar milyar doları aştı. Akkuyu Nükleer Santrali’nde de ciddi bir aşamaya vardır. Bugün açılışını yaptığımız TürkAkım projesi ise yeni dönemin sembol eserlerinden biri olacaktır. Tıpkı bir Rus atasözünde ifade edildiği gibi “Akıllı yol arkadaşı, yolun yarısı demektir.”

Biz de önce “Rafik, sonra tarik” diyen yani yol kadar yol arkadaşının da önemli olduğuna inanan bir milletiz” dedi.

Daha sonra TürkAkımı Kıyıköy Doğal gaz boru hattına tesislerine canlı olarak bağlanılarak BOTAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özcan rekor sürede tamamlanan TürkAkımı gibi dev projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere Proje süresince görev yapan tüm Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarına, Kırklareli Valisi Osman Bilgin’e proje ortağı tüm Uluslararası Devlet Başkanlarına, Ulusal ve Uluslararası proje ortakları ile emeği geçenlere teşekkür ederek, eş zamanlı olarak Haliç Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov ile Projenin tamamlanmasında görev alan üst düzey yetkililerle beraber TürkAkım’ın vanasını açtılar.

Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya nakledecek TürkAkım projesi, Karadeniz’in altından döşenen her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip 930 kilometre uzunluğunda iki boru hattından oluşmaktadır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com