Ana Sayfa Gündem 31 Ocak 2020 243 Görüntüleme

Minsolmaz; “Bir can bile çok önemlidir”

Minsolmaz; “Bir can bile çok önemlidir, 41 can değil, 1 yaralı bile önemlidir. Hiçbir şekli ile can azaldı diye, yaralı azaldı diye bu bir şekilde kabul olamaz. Hiç kimsenin ölmemesi bir canın dahi canının yanmamasıdır esas olan.”

HABER

Gülcan KUTLU

Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, TBMM Genel Kurulunda, HDP Grup Önerisi hakkında AK Parti Grubu adına bir konuşma gerçekleştirdi. Milletvekili Minsolmaz gerçekleştirdiği konuşmada; “Sözlerime başlamadan önce geçtiğimiz Cuma günü Elazığ’da gerçekleşen Malatya ve diğer illerde yoğun bir şekilde hissedilen acı depremden ötür yaşamlarını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum, Allahtan rahmet diliyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum. HDP Grubunun Anayasanın 98’inci maddesi ve Meclis iç tüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca verdiği meclis araştırma açılması yönündeki grup önerisi hakkında AK Parti Grubu adına söz almış bulunuyorum.

*“Siyasetin üzerinde bir konudur”

Evet yaşanan Elazığ depreminde yaşamını yitiren 41 vatandaşımız ve 1600’ün üzerinde yaralı vatandaşımızın acısını içerimizde hissediyoruz ama hiçbir afet ve deprem tabii ki siyasetin konusu olmalıdır ama siyasetin üzerinde de bir konudur. Bu konuda meclisi, hükümeti, kurumları, sivil toplum örgütlerini afetler gerçekleştikçe hiçbir şey yapmadığı şeklinde suçlamak da bence yersizdir. Hele hele bu günlerin konusu hiç olmamalıdır. Tabii ki konuşacağız, tabii ki bilimin egemen olmasını, bu konuda mühendislerin, mimarların, yer bilimcilerin, şehir planlamacıların, belediyelerin, Çevre Şehircilik Bakanlığının, İl Özel İdarelerinin ve bununla ilgili olan tüm kurumların, akademisyenlerin bu husustaki çalışmalarını ve çabalarını destekleyeceğiz. Bu güne kadar da böyle oldu. İlk Erzincan depreminden sonra bu afet konusu Türkiye gündeminde çok yoğun masaya yatırılarak ama farklı kurumların çatısı altında yürütülen bir eylem planı haline geldi.

*“Kapsamlı bir çalışma ve eylem planı haline getirildi”

Ama hepimizin belki de bu masalarda oturan tüm parti guruplarından değerli milletvekillerinden hepimizin tanık olduğu 1999 Marmara Depremiyle kapsamlı bir çalışma ve eylem planı haline getirildi. Ve gerçekten o günden bu güne hiç azımsanmayacak yerel yönetimleri ve merkezi hükümetlerin yaptıkları sayesinde bugün depremler olan gerçekler. Bunları değiştirme şansımız yok ama sonuçları konusunda önemli adımlar atıldığını da görmekteyiz. Bir can bile çok önemlidir, 41 can değil, 1 yaralı bile önemlidir. Hiçbir şekli ile can azaldı diye, yaralı azaldı diye bu bir şekilde kabul olamaz. Hiç kimsenin ölmemesi bir canın dahi canının yanmamasıdır esas olan.

*“Bu konuda emek veren insanlara çok ciddi haksızlık”

Ama bu kadar kısa bir süre içerisinde böylesi bir önerinin ve hükümetin ve bizlerin bu güne kadar TBMM’de neler yaptığını anlatmak için çok kısa bir süre 33 dakika ama yasal mevzuat açısında üstelik de afet alanlarında çok ciddi çalışmalar yapıldı. 1 milyon 350 bin bağımsız bölümün dönüşümü sağlandı. Buna bağlı olarak yine 1 buçuk milyon yapının da yılda 300 bin yapı yapılırsa 500 bin, 5 yılda tamamlanacak çok ciddi bir eylem planın da ciddi anlamda devam ettiğini görmekteyiz. Tabii süre çok kısıtlı. Burada 13 milyonun üzerinde bir kaynak ta bu amaçla harcandı değerli milletvekilleri. Hiçbir şekilde bir şey yapılmadığını söylemek bu konuda emek veren insanlara çok ciddi haksızlık olur. Daha iyi şeyler yapılması amacıyla tabii ki hep birlikte çalışılmalıdır. Öncelikle bilim öne konulmalı, bu konuda emek veren herkesin de arkasında durulmalıdır.

*“Emekleri görmek gerekiyor”

Ben bu kadar kısa sürede burada yapılacak olanları anlatmaya tabii ki vaktimin olmadığının farkındayım. Ama bir mühendis olarak mimarların, mühendislerin, şehir plancılarının, Belediyelerin, Çevre Şehircilik Bakanlığının, AFAD’ın, bu konuda emek veren tüm paydaşların, sivil toplum örgütlerinin emeklerini görmek gerekiyor. Depremin olduğu ilk günden itibaren başta Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, AFAD, Sivil Toplum Örgütleri, sağlık teşkilatı ve Mehmetçiğimiz orada canla başla mücadele vererek hasarın en az şekilde atlatılması için elinden geleni yapmıştır. Ben orada emek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum, yine kaybettiğimiz canlara başsağlığı diliyorum” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com