Ana Sayfa Gündem 25 Şubat 2020 8 Görüntüleme

Yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı

Pınarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının uygulama alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldığını bildirdi.

HABER

Gülcan KUTLU

Pınarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Nargile Şişelerinin Üzerine Konulacak Sağlık Uyarılarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi. Tebliğe göre nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının uygulama alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı.

Pınarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile nargile şişeleri üzerindeki sağlık uyarılarının; “Sunum esnasında nargile şişeleri üzerinde Tebliğ ile belirlenen usul ve esaslar dâhilinde sağlık uyarılarının bulunması zorunludur. Sağlık uyarılarının uygulanma alanı % 65’ten % 85’e çıkarılmış, uyarı fotoğraf ve metinleri yenilenmiştir. Tütün mamullerinde uygulanan 14 adet birleşik sağlık uyarısı nargile şişeleri üzerinde dönüşümlü olarak uygulanacaktır. Nargile şişeleri üzerine uygulanacak sağlık uyarıları nargile şişesinin biçimine göre Ek-1’de yer alan silindirik biçimde veya Ek-2’de yer alan konik biçimde olabilir. Sağlık uyarıları; karton üzerine ofset baskı, Polivinil Klorür (PVC) tabaka veya PVC boru üzerine serigrafi, tampon baskı veya yapıştırma şeklinde uygulanabilir. Uyarılar sabit ve silinemez nitelikte basılır. Uyarı ölçüleri, 5’er cm kesim payı ile birlikte, silindirik biçimli uyarıda asgari brüt 365 x 250 mm, konik biçimli uyarıda asgari brüt 360 x 217 mm şeklinde olur.

Sağlık uyarılarının nargile şişeleri üzerine uygulanmasından iş yerlerindeki Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi sahibi sorumludur. Diğer yandan nargile şişeleri üzerine konulacak sağlık uyarıları ve bunların kesim ölçüleri Tarım ve Orman Bakanlığı  internet sitesinde ilan edilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, gıda ve gıda ile temas eden malzemelere ilişkin kriterler, pestisit kalıntıları ve veteriner ilaç kalıntıları, gıda katkı maddeleri, gıdalara eklenebilecek vitaminler, mineraller, aroma vericiler, gıda enzimleri, bulaşanlar, ambalajlama, etiketleme, maksimum kalıntı limitleri ile yatay ve dikey gıda kodeksine ilişkin esaslar düzenlendi. Gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler için ilgili gıdalara eklenebilecek vitaminler, mineraller ve gıda katkı maddelerini düzenleyen yatay gıda kodeksi hükümlerine uyulması zorunlu olacak.

*Birlikte uygulanacak

Gıda ile temas eden madde ve malzeme için belirlenmiş özel kriterleri içeren dikey gıda kodeksi hükümleri de yatay gıda kodeksi hükümleri ile birlikte uygulanacak. Gıda ile ilgili coğrafi işaret veya geleneksel ürün adlarının kullanımının, tescilde belirtilen özelliklere uygunluğunun denetimi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak. Yönetmelik kapsamında yer alan ve ülkesel veya yöresel adlarıyla belirtilen gıdalar, coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak koşuluyla bu adlarla üretilebilecek.

*Aromalı şuruplara yasak

Yönetmeliğe göre, pekmez olmadığı halde pekmez izlenimi veren meyveli şekerli şurup, meyve tatlısı, pekmez şurubu, meyveli şekerli şerbet ve benzeri isimlerle ürünler üretilemeyecek. Bitkisel yağ veya diğer gıda bileşenleri kullanılarak peynir izlenimi veren ürünlerin de üretiminin önüne geçilecek. Aroma vericiler veya bal eklenerek bal aromalı şurup, çam aromalı şurup, ballı şurup ve benzer isimlerle bal izlenimi veren ürünler üretilmesi yasaklandı. Bal aromalı ve benzeri şurup üreten gıda işletmecilerinin, yönetmeliğin yayımı tarihinden önce ürettikleri ürünler, 31 Aralık 2020 tarihinden sonra piyasada bulunamayacak” şeklinde düzenlendiği belirtildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.