Ana Sayfa Gündem 3 Nisan 2020 9 Görüntüleme

Kaynarca sahipsiz değildir

*Serdar Türker; “Kaynarca’nın, bölge halkının ve çiftçilerimizin hakkına göz koyan Pınarhisar Belediyesi’ni halkımızın vicdanına havale ediyorum. DSİ’yi ve İşbirliği yaptığı Kurumları Edirne Bölge İdare Mahkemesinde dava edeceğiz. Kaynarca sahipsiz değildir.”

HABER

Gülcan KUTLU

Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü ile Pınarhisar Belediyesi’nin gizli-saklı bir şekilde Çayırdere Sulama Barajı’nı Pınarhisar Belediyesi’ne devretmeye çalıştığını söyledi. Bu yapılanın kabul edilemez olduğunu söyleyen Türker, konuyu belgeler gelir gelmez mahkemeye taşıyacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından Devlet Su İşleri’ne yaptırılan Çayırdere Sulama Barajı’nın kurallara ve kanunlara aykırı bir şekilde gizli saklı bir biçimde Pınarhisar Belediyesi’ne devredileceğini söyleyen Serdar Türker; “Kaynarca’nın, bölge halkının ve çiftçilerimizin hakkına göz koyan Pınarhisar Belediyesi’ni halkımızın vicdanına havale ediyorum. Kaynarca sahipsiz değildir” dedi.

Serdar Türker tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde oldu; “Bizler Tüm Dünyayı saran Korona Virüsünden insanlarımız ölmesin diye ekibimizle birlikte mücadele verirken, Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğünün ve Pınarhisar Belediyesinin gizli saklı olarak Çayırdere Sulama Barajını Pınarhisar Belediyesine devretmeye çalıştığını öğrendik ve büyük şaşkınlık yaşadık.

*“25 dönümü Kaynarca’ya ait”

Çayırdere Sulama Barajı, Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz tarafından DSİ ye yaptırılmış ve çok önemli bir projedir. Bu projede ; 30.000 dönüm tarla sulanacak olup bunun 25.000 dönümü Kaynarca’ya ait tarlalardan oluşmaktadır. Yani Sulama alanı Kaynarca Tarlaları ağırlıklıdır, Kapalı devre Sulama sistemidir.
DSİ 2019 yılında Kaynarca merkezli bir Sulama Kooperatifi kurulmasını istemiş ve Kaynarcalı 2 Kardeşimiz ve ilgili sahada tarlaları olan, Çayırdere, Ataköy, Karıncak, Ceylanköy, Osmancık, Pınarhisar’dan bir Kooperatif kurmuşlar ancak kasıtlı olarak eksikler tamamlanmamıştır. Test aşamalarında Basınçtan dolayı borular patlamış, açıkta bırakılan vanalar çalınmıştır
Doğal olarak ta Kooperatif kurmaya çalışanlarda bu şekilde Sulama Barajını devir almaktan çekinmiştir.

*“Dava edeceğiz”
Bugün, Edirne DSİ Bölge Müdürü ve Kırklareli DSİ Müdürü ile yaptığım görüşmede bunu sordum ve şu yanıtı aldım; “ Evet biz Çayırdere Barajını Pınarhisar Belediyesine devredeceğiz”
Ben de bunun yanlış olduğunu, Sulama işinin öncelikle DSİ nin asli işi olduğunu eksikleri tamamlayıp Sulama işini Kaynarca Merkezli bir Sulama Kooperatifine ya da Sulama Birliğine devretmesi gerektiğini, tüm dünya da ve Türkiye’de bunun böyle olduğunu hiç bir Belediye ye bu uygulamanın yapılmadığını izah ettim ve DSİ’yi ve İşbirliği yaptığı Kurumları Edirne Bölge İdare Mahkemesinde dava edeceğimizi aktardım.

Hiçbir şekilde yazılı bilgi vermeden, kurallara ve kanunlara uymadan bu şekilde bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. DSİ Edirne Bölge Müdürlüğüne düşen görev değerli Çiftçilerimizi bir araya getirip, onlara önderlik yapıp Acilen Kaynarca Merkezli bir Sulama Kooperatifi ya da Sulama Birliği kurmasıdır.

*“Halkın vicdanına havale ediyorum”

Pınarhisar Belediyesi’ de gizli saklı hiç bir şekilde bizlere bilgi vermeden Kaynarca ve Bölge Halkının değerli Çiftçilerimizin hakkına göz koyarak gerçek niyetini ortaya koymuştur,
Pınarhisar Belediyesini Değerli Halkımızın Vicdanlarına havale ediyorum.

Biz kanunlara ve yasalara güveniyoruz, daha önce tarihe geçen toprak zaferinde de kanunlarımıza güvenmiş ve Halkımızın desteği ile zafer kazanmıştık.

Konu bugün TBMM gündemine de girmiş ve Sn. Engin Altay konu haklında TBMM de Sn. Bakan’a ve kamuoyuna gerekli mesajı vermiştir. Alın terini toprağa döken Kaynarca’nın ve Bölgemizin değerli Halkının çıkarları için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.