Ana Sayfa Gündem 11 Haziran 2021 12 Görüntüleme

Çocuklar hayal dünyalarında sınır tanımıyor

*Pınarhisar Halk Eğitimi Merkezinin Space Village eTwinning Projesi Pınarhisar Kaymakamlığının web sitesinde yer aldı. Çocukların eğlenerek öğrendikleri eTwinning Projesi’nin örnek bir proje olduğu kaydedildi.

HABER

Gülcan KUTLU

Pınarhisar Halk Eğitimi Merkezinin Space Village eTwinning Projesi Pınarhisar Kaymakamlığının web sitesinde yer aldı. Çocukların eğlenerek öğrendikleri eTwinning Projesi’nin örnek bir proje olduğu kaydedildi. Pınarhisar Kaymakamlığı tarafından “Space Village” projesi ile çocukların hayal dünyalarında sınır tanımadığı belirtildi.

Pınarhisar Kaymakamlığının web sitesinde yer alan paylaşım şu şekilde oldu; Space Village eTwinning Projesi ile çocuklar hayal dünyalarında sınır tanımıyor. 2020-2021 Eğitim Öğretim dönemi boyunca gerçekleştirilmekte olan Space Village eTwinning Projesi ; Türkiye ,Azerbaycan , Fransa , Romanya ve Ukrayna ülkelerinden katılım sağlayan öğretmenler ve onların rehberlik edip yol gösterdiği çocuklarla gerçekleştirilmektedir. Proje ortaklarından İlçemiz Pınarhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdür V. Ayşenur Aybaş proje hakkında bizlere şu bilgileri verdi;

Space Village projesi ile çocuklar Covid_19 salgını nedeniyle dünyadan başka bir gezegene giderek, o gezende kendi köylerini kurup orada yaşamayı hayal ediyorlar. 7-11 yaş grubundaki İlkokul öğrencilerinin hayal güçlerini geliştirerek çocukların yaratıcılık becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bu projede çocuklar yeni bir gezegen hayal edip resimlerini çizdiler, bu gezegende kurdukları köyde pandemi tedbirlerini nasıl aldıklarını resimlerine yansıttılar, öğrenciler sesli mesajlarla pandemi kurallarını anlattılar, hayallerindeki gezegene yolculuk yapabilmek için evdeki atık malzemelerden kendi uzay roketlerini tasarladılar.

*Çocuklar projeyle disiplinlerarası dersleri yaparak yaşayarak öğreniyor

Space Village eTwinning Projesi ile 7-11 yaş arasındaki çocuklar Türkçe, resim, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, bilgisayar gibi birçok dersi disiplinlerarası bir şekilde uygulayarak öğreniyorlar. Örneğin atık kağıtlara koni, silindir, üçgen, daire gibi birçok geometrik şekil vererek kendi roketlerini tasarladılar, bu şekilde matematik derslerinin konusu olan geometrik şekilleri bizzat yaparak yaşayarak öğrendiler. Çocuklar uzayda geçirdiği bir günü hayal ederek kendi hikayelerini yazdılar. Hikaye yazmak öğrencilerin hem hayal gücünü canlandırdı hem de noktalama işaretleri, büyük harf-küçük harf kullanımı gibi Türkçe ders konularında onlara katkı sağladı. Projede uzay, gezegenler gibi tanımlarla karşılaşan çocuklar bunların içeriği hakkında bilgi sahibi olarak Fen Bilimleri derslerini de tekrar etme şansı buldular denildi.

*Çocuklar 21. Yüzyıl Temel Becerilerinden Olan Dijital Yetkinlik Becerisini Kazanıyorlar

Projede Bitmoloji web2 aracıyla kendi karakter tasarımlarını yaparak Chatterpix web2 aracında konuşturan çocuklar kendilerini web2 araçları ile tanıttılar. Projede birçok web2 aracını kullanmayı öğrenen çocuklar 21. yüzyıl temel becerilerinden olan Dijital Yetkinlik ve teknoloji kullanma becerilerini de proje sürecinde kazanmış oldular.

Space Village eTwinning projesinde son aşamaya gelindiği ve çocukların eğlenerek öğrendikleri örnek bir proje olduğu vurgulandı.

*Projede görev alan öğretmenler

Projede  görev  alan  öğretmenler  ise; Kırlareli/Pınarhisar’dan Ayşenur Aybaş (Pınarhisar Halk Eğitimi Merkezi),  Mersin’den Sefa Avcı (Yusuf Bayık İlkokulu) Songül Yürük Tatar (Toroslar Çukurova İlkokulu) , Halil Kıvrak (Silifke Kızılisalı ilkokulu), Pınar Özcan (Ankara) , Seda Çelik (Samsun) , Olena Naumenko (Ukrayna), Roxana Dumitrache (Romanya), Ayten Askerova (Azerbaycan), Severine Vivier (Fransa), Andreea Goldschmidt (Romanya)’dır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.