Ana Sayfa Gündem 14 Eylül 2021 198 Görüntüleme

Trakya’nın yaşayan efsanesi PAVLİ

*Pehlivanköy İlçesinde bu yıl 111’ncisi düzenlenen asırlara meydan okuyan geleneksel PAVLİ Panayırının açılışı Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve eşi İlknur Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

HABER

Hacer ZORTUL

Trakya’nın yaşayan efsanesi 111. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı (PAVLİ) bu yıl 9-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Pehlivanköy İlçesinde bu yıl 111’ncisi düzenlenen geleneksel PAVLİ Panayırının açılışı Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve eşi İlknur Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Trakya’nın en eski panayırı olan ve Pehlivanköy İlçesinde asırlara meydan okuyarak devam eden ve bu yıl 111 ‘ncisi düzenlenen geleneksel Sonbahar Hayvan ve Emtia (PAVLİ) Panayırının açılışı Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalar gerçekleştirildi. Folklor gösterilerinin ve konuşmaların akabinde ise açılış kurdelesi Kırklareli Valisi Osman Bilgin, eşi İlknur Bilgin, Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Pehlivanköy Kaymakamı Erdoğan Beypınar, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel ve Kırklareli protokolünün birlikte katılımıyla kesildi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, eşi İlknur Bilgin ve il protokolü ile birlikte gerçekleşen açılış töreni sonrası Panayırda kurulan sergi ve stantları gezdiler. Vali Bilgin ve beraberindekiler sergi ve stant açan vatandaşlara bereketli ve bol kazançlı bir panayır olması temennisinde bulundular.

*Başkan Açıkel PAVLİ Panayırını anlattı

Pavli Panayırı 1910 yılından bugüne kadar her sene Eylül 15-20 tarihleri arasında gerçekleştirilen geleneksel bir etkinliktir. Sadece geçen trenlerin sesi ile bozulan sakinliği ile bilinen Pehlivanköy Pavli Panayırı ile her Eylül ayında canlanır. Ergene kenarındaki düzlük alanda gerçekleştirilen panayır birçok ziyaretçiyi ilçeye getirmektedir. Türkiye’de hala geleneğini yaşatabilen en büyük panayırlardan biri olarak bilinmektedir. Kurulan tezgahlarda yiyecek, içecek, kıyafet ve süs eşyaları satılmaktadır. Panayır süresince orada olan lunapark alanı ise Roman eğlence kültürünü görebileceğiniz güzel bir ortam sağlar. Yaşayan Trakya kültürünü görmek isteyenler için her sene gerçekleştirilen panayır güzel bir fırsat sağlamaktadır.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel 1910’dan günümüze Pehlivanköy Panayırı’nı; “Tarih boyunca toplumları ve mekanları derinden etkileyen ticaretin, esasen oldukça renkli bir hikayesi vardır. Alışveriş ve eğlence için yılın belirli zamanı geniş çevrelerden satıcı ve alıcıları bir araya getiren panayırlar, ticaret tarihi içinde oldukça ilgi çekici bir örnek teşkil etmektedir. Esasen bilinen ilk örnekleri ilk çağa uzanan Ortaçağ’da ise özellikle Avrupa’da altın çağını yaşayan panayırlar, bir çok fonksiyonu (ekonomik, sosyal, dinsel, eğlence vb.) bir arada bulundurmaları ile dünyada oldukça uzun ömürlü ticaret yapıları olmuştur.

İlerleyen dönemlerde sergi ve fuarların doğuşuna ilham veren panayırlar, dünyada yaşanan çeşitli gelişmelere bağlı olarak yavaş yavaş kaybolmuştur. Kuşkusuz perakendecilik ve pazarlama alanlarında teknolojik ve finansal gelişmelere bağlı olarak alışveriş olanaklarının artması ve yaygınlaşması, eğlence kültürünün değişmesi de panayıra olan ilginin azalmasına yol açmıştır. Panayırlar için bir değişime işaret eden bu gelişmeler neticesinde bazı panayırlar fuar ve festivale dönüşürken, bazıları da ortadan kalkmıştır. Bu aynı zamanda panayırlarda yaşayan geleneklerin ve renkli yaşam biçimlerinin de kaybolmasına yol açmış ve az sayıda örnek ise fazla değişime uğramadan günümüze değin ulaşmıştır.

Günümüzde Türkiye’deki mevcut örnekleri giderek azalan geleneksel panayırlar, düzenledikleri çevrelerde yaşayan insanların eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra mevsimlik ya da yıllık ev ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir.

Günümüzde Türkiye’de 63 yerleşmede bir yılda toplam 71 panayır organizasyonu gerçekleşmekte olup her şeyin giderek aynılaştığı çağımızda zamana ve değişimlere karşın Trakya’da panayırları geleneği Pehlivanköy’de yaşatılmaktadır. Yüz yıllık bir geçmişe sahip olan Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı ilçemizin coğrafi durumunun müsait olması ve içinden demiryolunun geçmesi, ulaşım ve nakliye açısından da çok müsait olmasından dolayı, 1908 yılında dönemin padişahı 2. Abdülhamit’in fermanı ile her sene Eylül ayında panayır kurulması emredilmiştir.

Bölge halkının günlük yaşamında halen önemli bir yer tutan panayırımız bugün 400’e yakın esnafın katılımıyla toplam 110 dönümlük alanda kurulmakta olup, panayır zamanı Pehlivanköy nüfusuna yakın bir nüfusu da esnaf ve çalışanlar olarak içinde barındırmakta ve bölge halkının yetiştirdiği ürünlerini pazarladığı, hasat sonu eğlendiği, mevsimlik ve yıllık ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşıladığı büyük bir eğlence ve alışveriş merkezidir.

Bir asır önce Pavli Panayırı olarak kurulup, günümüze kadar gelen, günümüzde de Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı olarak devan eden panayırımız, 111 yıllık bir geçmişe sahip olup, panayır anlayışını Trakya’da yaşatan ve ayakta kalan tek panayır olması nedeniyle Trakya’nın yaşayan en büyük bölge panayırı olma özelliğini taşımaktadır.

Trakya’da hatta Marmara Bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından bilinen panayırla büyüyen ve panayırı özleyen on binlerce vatandaşımız tarafından ziyaret edilen panayırımız, adeta bir bayram havası içinde geçmekte, bölge halkının içten ve sıcak duygularıyla hayat bulmaktadır.

Trakya’da her yıl büyük bir ilgiyle beklenen Pehlivanköy Panayırı, geleneklerin ve kültürün yaşatılmasında önemli rol üstlenerek bölge halkının eğlence ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel hayatına da önemli katkılar sunmakta ve geleneksel atmosferi ile panayırları hatırlamak ya da tanımak isteyenlerin de son yıllarda artan sayılarda ziyaretine tanıklık etmektedir” şeklinde anlattı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com