Ana Sayfa Gündem 17 Eylül 2021 202 Görüntüleme

“Siyaseti bırakacağım”

*CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 16 Eylül 2021 Perşembe günü saat 10.30 da Kırklareli’deki Atatürk Evi’ni ve Kırklareli Belediyesini ziyaret ederek programına başladı. Kırklareli’de muhtarlar, sivil toplum kuruluşları sendikalar, odalar ve kanaat önderleriyle buluşan Genel Başkan Kılıçdaroğlu ardından Lüleburgaz ilçesine geçecek saat 15:00’te Lüleburgaz Göç Anıtı açılışını gerçekleştirdi akabinde ise Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) Trakya Bölgesi’nin çeşitli yerlerinden gelen Roman dernek başkanları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nun Pınarhisarlı muhtarlar, sivil toplum kuruluşları sendikalar, odalar ve kanaat önderlerinin de dinlediği konuşmasından öne çıkan başlıklar ise; “”Siyaseti bırakacağım” “Devletin dini adalettir” “Davulla zurnayla memleketlerine göndereceğim” şeklinde oldu.

 

HABER

Gülcan KUTLU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 16 Eylül 2021 Perşembe günü saat 10.30 da Kırklareli Belediyemizi ziyaret ederek programına başlayacak. Saat 11:00’de Kırklareli Paşa Cafe’de muhtarlar, sivil toplum kuruluşları sendikalar, odalar ve kanaat önderleriyle buluştu.

Kılıçdaroğlu Kırklareli ziyareti sırasında ilk olarak Kırklareli Belediyesi tarafından kentin ilk yerleşim yeri olan Yayla Mahallesi’nde yaptırılan Atatürk Evi’ni ziyaret etti. Burada partililerce karşılanan Kılıçdaroğlu, Atatürk Evi’ni gezerek Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’ndan bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, Atatürk Evi önünde partililerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Kırklareli Belediyesini ziyaret eden Kılıçdaroğlu’nu belediye personeli ve Mehmet Siyam Kesimoğlu çiçekle karşıladı. Kılıçdaroğlu, Kesimoğlu ile belediye binasında bir süre görüştü. Kesimoğlu, ziyaret sonrası Kılıçdaroğlu’na Osmanlıca ve Türkçe Nutuk ile yağlı boya tekniğiyle çizilmiş Atatürk portesi armağan etti.

Kılıçdaroğlu daha sonra bir düğün salonunda muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Pınarhisarlı muhtarlar, sivil toplum kuruluşları sendikalar, odalar ve kanaat önderlerinin de dinlediği konuşmasından öne çıkan başlıklar ise; “”Siyaseti bırakacağım” “Devletin dini adalettir” “Davulla zurnayla memleketlerine göndereceğim” şeklinde oldu.

Tüm ülkenin mutlu ve beraber olması halinde millet olunacağını söyleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de milletin sorunlar altında ezildiğini, toplumun her kesiminden dert dinlediklerini belirterek; “İster çiftçi, ister emekli, ister kamyon şoförü, ister muhtara, ister sanayiciye sorun, herkes sorununu kendi penceresinden görüyor. Çiftçi ‘üretmek, kazanmak ve alın teri dökmek istiyorum ama harcadığım emeğin karşılığını almak istiyorum’ diyor. Trakya’nın bereketli toprakları var. Çiftçi üretecek, kazanacak, gelir elde edecek, düğün derneğini yapacak, ertesi yıla hazırlanacak. Buna takat kalmazsa ne yapacak? Bu sorunlardan Türkiye’nin arınması lazım.”

*”Devlet adaletle yönetilir, liyakatle yönetilir”

Türkiye’nin sorunlarını siyaset kurumunun çözeceğini belirten Kılıçdaroğlu, siyasi partilerin devleti adaletle yönetmesi gerektiğini dile getirerek, Devletin adalet ve liyakatle yönetilebileceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu konuşmasına; “Siyasi partiler devlet değildir, vatandaştan yetki alıp, 5 yıl süreyle gelip devleti yönetir. Devlet adaletle yönetilir, liyakatle yönetilir. Adaletin ve liyakatin olmadığı yerde ‘devlet’ dediğiniz kurum yara alır, temelleri sarsılır. Devlette en alt makam önce KPSS’ye girecek, başarılı olacak, ataması yapılacak düz memur olacak. Ama daha henüz asaletiniz onaylanmamış. Bir süre geçecek sonra şeflik sınavına girip devlette en alt kademe şef olacaksınız. Bakan olmak için ya da milletvekili olmak için iki şeye ihtiyaç var, savcılıktan iyi hal kağıdı, bir de ilkokul diploması. Bakan da olursunuz, her şey olursunuz ama devlette liyakat bunun için önemli” şeklinde devam etti.

*“Olayların üstüne gidilmiyor”

Bazı limanlarda uyuşturucu ele geçirildiğini ancak bu olayların üstüne gidilmediğini ileri süren Kılıçdaroğlu çocukları zehirleyen insanlara kimsenin dokunmadığını iddia ederek; “Bunlar gücü kimden alıyor? O kadar güçlüler ki polis yakaladığı halde savcı bir şey yapamıyor, hakim bir şey yapamıyor. Dava bile açmaya cesaret edemiyorlar. Bunlar gücü devleti yöneten siyasi otoriteden alıyor. O zaman hepimiz elinizi vicdanınıza koyup sandığa giderken bunu düşünmek zorundasınız” cümlelerini kullandı.

Çocukları uyuşturucuya alıştıran bütün baronlarla mücadele edeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, polise yetki verilmesi ve kimsenin dokunmayacağının söylenmesi halinde 6 ayda ülkede “sinek uçsa haberdar olunacak” duruma gelineceğini ifade eden Kılıçdaroğlu konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu; “Bir ülkenin İçişleri Bakanı televizyona çıkıyor, ‘Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor’ diyor. Kimin harekete geçmesi lazım? Devleti yönetenlerin. Bir siyasetçi 10 bin dolar rüşvet alacak, onu da İçişleri Bakanı çıkıp anlatacak, kimsenin de sesi çıkmayacak. Şu memleketin geldiği duruma bakın” şeklinde eleştirdi.

*”Üniversiteler açıldı yurt sorunumuz var”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de okulların açıldığını ancak hala derslik ihtiyacının olduğunu dile getirerek; “Üniversiteler açıldı, yurt sorunumuz var. Üniversiteyi kazanıyor, kızımız, oğlumuz. Hepimizde bir sevinç var. Üniversiteye göndereceğiz, ikinci bir sefer dert başlıyor. Bu çocuk nerede kalacak? Yirmi yıldır yurt sorununu çözemediler. Kırklareli’nden bütün Türkiye’ye sesleniyorum, yirmi yıl değil, bir yıl içinde yurt sorununu çözmezsem siyaseti bırakacağım. Böyle bir şey olamaz, yurt sorunu nedir Allah aşkına. Bütün üniversitenin kampüslerinde yaparsınız. İkişer, üçer kişilik odalar. Sıcak su, soğuk su, geniş bant internet erişimi. Gençlerimiz Türkiye’nin geleceği, onlar ne kadar iyi yetişirse, eğitim alırsa Türkiye o kadar büyüyecek. Siz onları pahalı yere mahkum ediyorsunuz” dedi.

*“Davul zurna ile göndereceğim”

Kılıçdaroğlu ırkçılık yapmadan sığınmacıları kendi ülkelerine can ve mal güvenliği sağlayarak ülkelerine göndereceklerini söyleyerek; “Resmi rakamlara göre bırakın gitmeyi 3 milyon Suriyeli geldi. Gayrı resmi rakamlara göre 5 milyon, 6 milyon. Ve Afganistan’dan insanlar katar katar geliyorlar. İran coğrafyasını aşarak geliyorlar, bizim sınırlarımıza geçiyorlar ve bizde ikamet ediyorlar, bekliyorlar. “Efendim para verilirse daha fazla alacağız” kimden izin aldın sen arkadaş. Referandum mu yaptın, vatandaştan mı izin aldın. Bu millete sözüm sözdür; en geç iki yıl içinde bütün sığınmacıları davulla zurnayla memleketlerine göndereceğim kararlıyım. Irkçılık yapmadan çünkü onların kabahati yok, onları buraya getirenlerin kabahati var. Dolayısıyla sığınmacılara kızmayacağız ama onları kendi ülkelerine can ve mal güvenliklerini sağlayarak göndereceğiz. İstihdam da yaratacağız onlara hiç kimsenin endişesi olmasın. Kendi topraklarımızda kendi evlatlarımıza bir iş bulalım. Efendim onlar olmazsa sanayi batıyormuş ne demek yani” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından toplantı basına kapalı yapıldı. Basına kapalı yapılan toplantıda muhtarlar, sivil toplum kuruluşları sendikalar, odalar ve kanaat önderlerinin sorularını cevapladı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu Kırklareli merkez ziyaretlerinin ardından Lüleburgaz ilçesine geçecek saat 15:00’te Lüleburgaz Göç Anıtı açılışını gerçekleştirdi akabinde ise Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) Trakya Bölgesi’nin çeşitli yerlerinden gelen Roman dernek başkanları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kırklareli ziyaretinin ve konuşmasının diğer ayrıntılarını 21 Eylül 2021 tarihli Pınarhisar Gazetemizde sizler için aktaracağız.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com