Ana Sayfa Gündem 1 Ekim 2021 205 Görüntüleme

Yenice Köyü “Taş Ocağı” istemiyor

*Yenice Köyünde açılmak istenen taş ocağı için yapılmak istenen toplantıya halk katılmadı. Yenice Köyü Muhtarı Hasan Başkan; “Daha önce bu ocağı Edirne Bölge İdare Mahkemesi tarafından Yürütmeyi Durdurma Kararı verildi. Danıştay 6. Dairesi tarafından da Yürütme Durdurma Kararı onanmıştır. Yine koordinatlarla oynayarak genişletme talebinde bulunan şirket şu anda ocağı yeniden faaliyete geçirmek istemektedir.”

HABER

Gülcan KUTLU

Kırklareli İli, Pınarhisar İlçesi, Yenice Köyü Mevkiinde bulunan, 86526 Numaralı sahada Tempo İnşaat Turizm Madencilik ve Tic. San. A.Ş tarafın­dan “Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Kapasite ve Alan Artışı Projesi” yapılması planlanmaktadır. Söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlen­dirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince 30 Eylül 2021 saat 11.00’de faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmak istendi. Toplantı saati kamu görevlileri ve şirket yetkilileri köye geldiler. Taş ocağı istemeyen köylüler ve onlara destek veren çevre köylüler toplantı alanına girmediler.  Vatandaşların toplantı yerine girmemesi üzerine toplantıyı yapmak için köydeki toplantı alanına gelen yetkililer toplantı için köye gelindiğini, halkın toplantıya katılmadığını belirten bir tutanak tutarak köyden ayrıldılar. Köy Muhtarı Hasan Başkan ve avukatları yetkililere itiraz dilekçesi sunmasının ardından köylüler ve destek için gelenler köy meydanında konuyu konuştular.

*Karakoç; “İçeriye halk girmedi”

İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç köy meydanında yaptığı konuşmada; “Buraya sadece görevliler gelip boş salonda firma yetkilileri ile beraber tutanak tuttular ve tutanak ile birlikte buradan ayrıldılar. Milletvekilimiz burada, İl Genel Meclisimiz burada, muhtarımız burada, diğer muhtarlar burada içeriye kimse girmedi, kimse bilgilenmedi ve sadece şirket ve şirketle beraber görevli kamu görevlileri vardı. Onlar da toplantının yapılmadığına dair tutanak tuttular ve ayrıldılar. Bugün burada gerçekleşen işlem budur.

*Milletvekili Kayan; “Köyün bulunduğu alandan daha büyük bir alan”

Milletvekili Turabi Kayan ise; “Bu işlerin sebebi şu ana kadar mevcut taş ocağının tam on katı büyüklüğünde, yani Yenice Köyü’nün bulunduğu alandan daha geniş bir alanı bunlar tekrar açmak istiyorlar, taş ocağı olarak kullanmak istiyorlar. Köylünün bütün itirazı bundan. Bunun özellikle burada tespit edilmesini istiyoruz. Buradaki insanlarla bu görüşme yapılmamıştır ve yapılmayan bu görüşme hakkında sanki yapılmış gibi bir tutanak tutuyorlarsa bu da yanlıştır ve biz de köylüler olarak buna itiraz ediyoruz diyorlar.

Muhtar Başkan; “Faaliyete geçmeden patlama”

Son konuşmayı yapan Yenice Köyü Muhtarı Hasan Başkan; “Daha önce bu ocağı Edirne Bölge İdare Mahkemesi tarafından Yürütmeyi Durdurma Kararı verildi. Danıştay 6. Dairesi tarafından da Yürütme Durdurma Kararı onanmıştır. Yine koordinatlarla oynayarak genişletme talebinde bulunan şirket şu anda ocağı yeniden faaliyete geçirmek istemektedir. Şu anda faaliyete geçmeyen ocakta bir hafta önce yapılmış olan bir patlama neticesinde köyümüzde kahvede çay içen vatandaşlarımız çay bardaklarını elinden düşürmüştür. “Acaba bir yerde bomba mı patladı” deyip çıkıp ilgili yerden çıkan tozu yangın bulutu zannederek köyün yarısı taş ocağı istikametine hareket etti.

*Muhtar Başkan; “Bin 200 metre mesafede tescilli Yarasa Mağarası”

Aynı zamanda son yapılan maden kanunu değişikliklerine göre “İğneada yolu üzerinde olan bir ocağın ana yol üzerinden gözükmemesi gerekmektedir” denilmektedir. Bu ocak Güzellik Suyu Mevkiinden son derece kötü bir görünüm arz etmektedir. Yine aynı şekilde bu ocağa tekrar açma daha önce verilmiş olan bilirkişi raporlarına göre kapanan bu ocağı artılarımız var, ne var; Bin 200 metrede üç defa üniversite görevlilerinin gelip tescil etmiş oldukları bir tane Yarasa Mağarası var. Bu da ocağa Bin 200 metre mesafededir. Bu ocağın açılması çevre için son derece sakıncalıdır. Ocağın açıldığı yer de 1/100 Binlik haritalarda sağlık alanı olarak ayrılmıştır. Bu nedenle bu ocağın açılmaması gerektiği konusunda köyümüzle ve çevre köy muhtarlarımızla, İl Genel Meclis Üyemizle, Milletvekilimizle mücadelemize devam edeceğimizi ve bu ocağın açılmaması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi bilmenizi istiyorum” cümlelerini kullandı.

Köyde yapılmak istenen ve halkın katılmaması sonucu gerçekleşmeyen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısının olacağı Yenice Köyünde Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, İl Genel Meclis Üyesi Volkan Ertan, Çevre Köy Muhtarları, çevre örgütleri taş ocağı istemeyen Yenice Köylüsüne destek için geldiler. Köy Meydanında yapılan konuşmaların ardından köylüler ve destek gelenler sessizce ayrıldılar.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com