Ana Sayfa Gündem 8 Ekim 2021 189 Görüntüleme

“Hayata en iyi başlangıç anne sütüdür”

Pınarhisar Devlet Hastanesi; “Anne sütü; yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahiptir.”

HABER

Gülcan KUTLU

Pınarhisar İlçe Devlet Hastanesi tarafından “Dünya Emzirme Haftası” dolayısıyla hastaneye başvuran anne ve anne adayları için stant oluşturuldu. Oluşturulan stantta anne sütünün önemine dikkat çekildi. Stantta ayrıca anne ve anne adaylarına bilgilendirme yapılarak hediye verildi.

Pınarhisar İlçe Devlet Hastanesinden “Dünya Emzirme Haftası” ile ilgili bir açıklama yapıldı. Hastaneden yapılan açıklamada emzirmenin bebeklere ve çocuklara sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme haklarını sağlayan en ideal yöntemin emzirme olduğu belirtildi. Açıklamada anne sütünün yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahip olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada; “Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Anne sütü; yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahiptir. Bebekler 6.aydan sonra da ek besinlerle beraber 2 yaş ve üzerine kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için şart koşmakta ve her yıl ekim ayının ilk haftasını “Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlamaktadır.

“Anne sütü eşsiz ve insan yavrusu için en mükemmel besin olduğunu kanıtlamış olup Uluslararası Sağlık Kuruluşları olan Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ve UNİCEF “ Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilerek 6 aydan önce ek besin başlanmaması, 6 aydan sonra ise, uygun tamamlayıcı besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi”ni önermektedir.

*Anne sütü hayati önem taşımaktadır
Bebeklerin büyüme ve gelişmelerinin uygun şartlarda olabilmesi için, anne karnında başlayarak özellikle kritik pencere olarak adlandırılan ve doğumdan sonra iki yaşın sonuna kadar devam eden dönemdeki beslenme çok önemlidir. Bu kritik süreçte anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan ideal içeriğe sahip olmasının yanında aile ve ülkeye sosyal ve ekonomik getirileri olan, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır ve hayati önem taşımaktadır. Yine Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ve UNİCEF verilerine göre beslenme yetersizliğinin küresel hastalık yükünün %10’undan fazlasını oluşturduğu ve yılda yaklaşık 1,5 milyon çocuğun akut beslenme yetersizliği nedeni ile ölmekte olduğu tahmin edilmektedir.
Bebek beslenmesinin bebek yaşam sürecini yakından etkilediği açıktır. Bebek beslenmesinde yapılacak hataların bebek sağlığı ve toplumun uzak erimli geleceğini kötü yönde etkileyeceği ise öngörülebilir bir gerçektir. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.300.000 bebek doğmaktadır ve 2018 TNSA Raporuna göre ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek oranı %41’e düşmüş durumdadır. Söz konusu ortalama verilere ay bazında ele alarak daha ayrıntılı bakıldığında ise 2013 TNSA raporuna göre 4-5 aylık bebeklerde sadece anne sütü ile beslenme oranının %14,4 tür. Ülkenin geleceği ve umudu olan bebeklerin en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması önemlidir bu kapsamda da hayata en iyi başlangıç anne sütüdür.
*Anne sütünün faydaları

Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun bileşimdedir ve yeterli miktardadır. Her zaman hazır, temiz ve uygun ısıdadır. Bedavadır. Bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan tüm besin öğelerini %100 karşılar. Sindirimi kolaydır. Anne sütü ile beslenme, ilerde obeziteye karşı korur. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek hastalıkların olasılığını azaltır. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı, gaz, pişik, kabızlık daha az görülür. Bebeğin zihinsel (IQ), Duygusal (EQ) zekasının gelişimini olumlu yönde etkiler. Anne bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com