Ana Sayfa Gündem 2 Kasım 2021 227 Görüntüleme

Yaşasın Cumhuriyet

“Hiçbir zaman ve şartta bu bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek”

*29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Pınarhisar’da da büyük bir coşku ile kutlandı. Pınarhisar Kaymakamı Mehmet Kılıç programda yaptığı konuşmada; “Bu aziz vatanın her karış toprağı şehit kanı ile sulanmıştır. Hiçbir zaman ve şartta bu bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek. Bugün hepimize düşen ortak görev ulusal değerlere, Cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale, Kurtuluş Savaşının ruhunu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır” dedi.

HABER

Gülcan KUTLU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Pınarhisar’da da düzenlenen coşkulu törenlerle kutlandı. 28 Ekim 2021 Perşembe günü düzenlenen Çelenk Sunma Töreninin ardından kutlamalar 29 Ekim 2021 Cuma Günü Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen kutlama programı ile devam etti. Tören Pınarhisar Kaymakamı Mehmet Kılıç’ın makamında kutlamaları kabul etmesi ile başladı. Ardından tören alanına geçilerek kutlama programına burada devam edildi.

*“Cumhuriyet çağdaş bir yönetim şekli olmuştur”

Pınarhisar Kaymakamı, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı törene katılanların ve Pınarhisar halkının bayramını kutlamaları sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Pınarhisar Kaymakamı Mehmet Kılıç gerçekleştirdi. Kaymakam Mehmet Kılıç yaptığı konuşmada Cumhuriyet Yönetiminin Türk Milletinin gelenek ve göreneklerine uygun olarak erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyen, dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olduğunu söyledi.

Kaymakam Mehmet Kılıç törende yaptığı konuşmasında; “Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebediyete büyük umutlarla, emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği, geleceğimizin teminatı, dirilişimizin sembolü, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. İktidarın millete ait olduğunu ifade eden Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923 tarihinde, yani bundan 98 yıl önce bugün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ülküsü doğrultusunda ilan edilmiştir. O günden bugüne Cumhuriyetimiz aziz milletimizin gelenek ve göreneklerine uygun olarak erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyen, dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur.

*“Küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi”

İnanıyorum ki asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden aziz milletimizin her bir ferdi milletimizin şahlanışı ve küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olan bu özel günü büyük bir coşku ile idrak etmekte, en samimi duygularla kutlamaktadır. Şunu unutmayalım ki; Cumhuriyetimiz Atatürk’ün önderliğinde aziz milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Tüm imkansızlıklara rağmen büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer Cumhuriyetle taçlandırılarak tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir.

*“Tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir”

Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türk Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. Değerli Pınarhisarlılar son yıllarda içte ve dışta huzurumuzu bozan, güvenliğimizi tehdit eden, devletimizi yıkmaya çalışan, milli iradeyi akamete uğratmak isteyen ne oldukları belirsiz bazı kişi, örgüt ve devletler türemiştir. Ama bu millet yönetimde ve bölgesinde söz sahibi olduğunu, Cumhuriyete sahip çıktığını yıllarca vermiş olduğu terör mücadelesinde, 15 Temmuz gecesinde tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

*“Bu bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek”

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez
Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez” dizelerini hatırlatmak isterim. Şu iyi bilinmelidir ki; Bu aziz vatanın her karış toprağı şehit kanı ile sulanmıştır. Hiçbir zaman ve şartta bu bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek. Bugün hepimize düşen ortak görev ulusal değerlere, Cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkaleyi, Kurtuluş Savaşının ruhunu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Milleti dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliği ile aydınlık yarınlara el ele, gönül gönüle güçlü bir biçimde yürüyecektir.

Kıymetli öğretmenler Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizin ellerinizde büyümektedirler. Sizlerden ilim, irfan ve ahlak sahibi inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen, yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmenizi özellikle istiyorum. Bunun yanında gençlerimizin zihinlerine yurttaşlık bilincini, ülkesine ve milletine karşı sorumluluk bilincini de yerleştirmeniz gerekmektedir.

*“Daima taze kalsın”

Sevgili gençler, size düşen görevler vardır. Toplumun en dinamik kesimleri sizlersiniz. Bütün dikkatler üzerinizdedir. Sizi inançlarınızdan, hedeflerinizden ve ülke sevginizden uzaklaştırmak isteyenler olacaktır. Siz ülkenin umudusunuz. Her zaman bu tehlikelere karşı uyanık olmak sizin en baştaki göreviniz olmalıdır. Yüreğinizdeki vatan sevgisi ve millete hizmet aşkı daima taze kalsın. Atatürk’ün şu sözünü asla unutmayın; “Öğrenmeden, çalışmadan rahat kazanma yollarını usul haline getiren milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Size devredilen meşaleyi hep yüksekte tutmalısınız. Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmalı, ülkemizi bölgede ve dünyada söz sahibi bir ülke olması için var gücünüzle çalışmalısınız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere dünden bugüne kıymetli vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükûnetini sağlayan, bu ulvi gaye için toprağa düşerek şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet minnet ve şükranla anıyorum. Büyük Türk Milletinin ve siz Pınarhisarlı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi duygularla kutluyor, dünya var oldukça bu bayramların yepyeni ufuklarla ve yepyeni umutlarla sürüp gitmesini temenni ediyorum. Nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileği ile sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” cümlelerini kullandı.

Kaymakam Mehmet Kılıç tarafından konuşmanın yapılmasının ardından tören günün anlam ve önemini belirten şiirlerin Atatürk Ortaokulu öğrencisi Tusem Demirbaş, Ecrin Dörtler ve Betül Özbinek tarafından okunması, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, Halk Oyunları gösterisi, Pınarhisar Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı Cumhuriyet Korosu, Pınarhisar Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce hazırlanan Tekvando Takımı gösterisi ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kutlama programı askeri erkanın ve Pınarhisar’daki okulların tören geçişinin ardından sona erdi. Kutlama programına Pınarhisar Kaymakamı Mehmet Kılıç başta olmak üzere, Garnizon Komutanı İstihkam Albay Selahattin Gültekin, kamu kurum amirleri, Askeri Erkan, siyasiler, Kamu Kurum ve Kuruluş Amirleri, Oda Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri ve Pınarhisarlı vatandaşlar katıldı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com