Ana Sayfa Gündem 17 Aralık 2021 175 Görüntüleme

Aile Destekleri Sigortasının detaylarını paylaştı

Cumhuriyet Halk Partisi Pınarhisar Kadın Kolları Başkanı Nermin Çapkur, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara gelindiğinde uygulanacak Aile Destekleri Sigortasının detaylarını paylaştığını söyledi.

HABER

Gülcan KUTLU

Cumhuriyet Halk Partisi Pınarhisar Kadın Kolları Başkanı Nermin Çapkur, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara gelindiğinde uygulanacak Aile Destekleri Sigortasının detaylarını paylaştığını söyledi.

Başkan Nermin Çapkur yaptığı açıklamasında CHP Pınarhisar İlçe Kadın kolları olarak örgütü ile birlikte kapı kapı gezerek projenin detaylarını halka anlatacaklarını belirtti. Başkan Çapkur açıklamasında; “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu , iktidara geldiğimizde uygulayacağımız Aile Destekleri Sigortasının detaylarını paylaştı. Kadın Kolları olarak 81 il, 973 ilçede çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Bizlerde CHP Kırklareli Kadın örgütümüzle kadınlarımıza kapı kapı gezip projemizin detaylarını anlatacağız. Bu verimli toplantı için Genel Başkanımız; Kemal Kılıçdaroğlu ve Kadın Kolları Genel Başkanımız, Aylin Nazlıaka çok teşekkür ediyoruz” cümlelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da gerçekleşen Aile Destekleri Sigortası Lansmanı’ndaki açıklamaları şu şekilde oldu;

*Aile Destekleri Sigortası nedir?

Aile Destekleri Sigortası yok. Anayasanın ve yasaların öngördüğü kural ihlal ediliyor burada. Yerine getirilmiyor. Uluslararası Çalışma Örgütü bunu kabul etti Türkiye ne yaptı? 1971 yılında 29 Temmuz’da TBMM’de 9 sigorta dalını hayata geçireceğine dair kanun çıkardı. 2021 yılı bitmek üzere… Bu sigorta dalı uygulanmıyor. İşsizlik Sigortası, rahmetli Ecevit döneminde çıktı.Aile Destekleri Sigortası’nın özelliği ne? Kişinin doğumundan ölümüne kadar bütün yaşamını sosyal güvence altına almak demek. Halkadan birisi yok şu anda. Bu olmadığı için dramlar yaşanıyor. Onu biz tamamlayacağız.

*Aile Destekleri Sigortası kimleri kapsamaktadır?

Aile Destekleri Sigortası, asgari ücretin altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacaktır.

*Aile Destekleri Sigortası yoksul ailelere sadece asgari ücret tutarında mı destek verecek?

Hayır. Her bir ailenin pozisyonu, durumu özel olarak incelenecek. Ailenin durumuna, pozisyona bağlı olarak en az asgari ücret tutarında destek sağlanacak.

*Devlet kamuya eleman alırken bu sigortadan yararlanan ailelere pozitif ayrımcılık yapacak mı?

Aile Destekleri Sigortası Yasası çıktığı zaman bu ailenin çocuklarına öncelik hakkı tanınacak. Fakir fukara ailelerin çocuklarına sahip çıkacağız. Temel hedefimiz, her ailede asgari bir sigortalı olacak. Sürekli yardım almak değil çalışmak, kazanmak, eve huzur içinde dönmek ana hedefimiz bu.

*Aile Destekleri Sigortasını hangi kurum uygulayacak?

Yeni bir kurum kuracağız. Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak. Sadece ailelere bakacak. Bütün yardımları bir elde toplayacağız. İnsan onuruna yakışır şekilde hayata geçireceğiz. Kendini bilmez politikacıların, insanların fakirleri sıraya dizip, yardım yapıp televizyona çekip kendi vicdanlarını rahatlatan uygulamalara son vereceğiz.

*Ailenin mali durumunu ve sosyal statüsünü kim belirleyecek?

Sosyal hizmet uzmanları ve sosyologlar belirleyecek bunu. Aile Destekleri Sigortası’na bağlı uzmanların her bir ailenin sorununa kenetlenmesi ve bunu raporlaması gerekiyor.

*Aile Destekleri Sigortası çıktığında engelli, evde bakım ve yaşlılık maaşları alınca aylıkları kesilecek mi?

Kesilmeyecek aksine iyileştirilecek.

* Çocukların eğitim harcamaları karşılanacak mı?

Evet hepsi karşılanacak.

* Mevsimlik işçilerin barınma ve çocuklarının eğitimi nasıl olacak?

İnsani koşulların tamamını hayata geçireceğiz. Çocuklarını eğitimle ve öğretmenle buluşturacağız.

* Yoksul olup tek başına yaşayanlar yararlanacak mı?

Hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak. Herkesin gelir güvencesi olacak. Bizim hedefimiz bu topraklar hiç kimsenin gelirsiz kalmamasıdır.

* “Yeni Başlangıçlar Fonu” nedir?

Aile Destekleri Sigortası her aileye asgari geçim tutarı veren bir sigortadır. Diyelim ki geçinemediler, anlaşamadılar. Kadın iki çocuğuyla babasının evine gitti. Bu sigorta, kadına ev bulacak, eşyalarını alacak kimseye muhtaç etmeyeceğiz.

* Bugüne kadar bu kanun neden çıkmadı?

Çünkü devleti yönetenler yoksulluğu bitirmek değil büyütmek istediler. Bu topraklarda yoksulluğu tarihe gömmek için iktidar olmak istiyoruz.

* Aileler sigorta dilimi ödeyecek mi?

Tam tersine ailelerin ihtiyacına göre aileye bir destek verilecek. Harcamaların tamamı devletin bütçesinden sağlanacak.

* Kaynak var mı?

Beşli çeteye gelince para var, fakire fukaraya gelince yok. Biz sosyal devleti savunuyoruz. Eğer, toplumda bir aileye yardım yapılacaksa bu devletin görevidir. Bunu yapacağız. Kaynakların kullanımı siyasi tercihtir. Tercihi 5’li çeteden yana kullanıyorlar, biz halktan yana kullanacağız. ‘CHP gelirse sosyal yardımlar kesilir’ diyorlar. Bütün belediye başkanlarımızı örnek gösterebilirsiniz.

* Vatandaş yoksulluğun giderilmesini devletten isteyebilir mi?

Vatandaşlık hukuku içinde benim yoksulluğumu gider deme hakkı vardır. Fakirlere yardım devletin, iktidarın lütfu değildir haktır. Yapılan her yardım, yardımı alan her kişinin hakkıdır.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Anız yakmak bu yıl da yasak

Anız yakmak bu yıl da yasak

Tema Tasarım | Osgaka.com