Ana Sayfa Gündem 24 Aralık 2021 178 Görüntüleme

Başkan Geçmiş’ten ZORTUL Medya’ya özel açıklamalar

*ZORTUL Medya Grubu temsilcilerin ağırlayan Edirne İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Geçmiş; “Onurumuzla ve şerefimizle görevimizi yapıyoruz” dedi.

HABER

Gülcan Kutlu /Şenol Goncagül / Hanife Meriç / Ceyhun Çolak

ZORTUL Medya Grubu temsilcileri olarak başarılı çalışmaları ile gündeme gelen ve adından sık sık söz edilen Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’i ziyaret ettik. “Onurumuzla ve şerefimizle görevimizi yapıyoruz” diyen Başkan Mehmet Geçmiş, ZORTUL Medya temsilcilerine çeşitli konularda açıklamalar yaptı.

*“Birçok önemli sorunumuzu bitirdik”

Başkan Mehmet Geçmiş açıklamalarında; “Bu kıt imkanlarla birçok önemli sorunumuzu bitirdik. İl genel meclisi olarak, onurumuzla ve şerefimizle hizmet veriyoruz. Su sonu olan köyümüz kalmadı. Yol sorunu olmayan hiçbir köyümüz kalmadı. Tüm sularımızın tahlilleri yapılıyor ve içilebilir nitelikte. Sağlık il müdürlüğümüzle tahlilleri ortak yapıyoruz ve parasını il özel idaremizden ödüyoruz. Geçen sene sıkıntı yaşandığında, debiler düştüğünde, hemen kanalları kapatıp, yeni sondajlar açtık. Köy meydanlarımızı parke taşlarıyla donattık. Hayvan sulama göletlerimizin hepsini yenileyip, modernleştirdik. Modernleştirmeye devam ediyoruz.

“Bu fabrikaları köylere dağıtın”

Edirne köylerimizde nüfus giderek azalıyor. Şehirlere göçü durdurmamız lazım. Yerel yönetimlerin bu konuda yapabilecekleri bir şey yok. Hükümetin bu konuda planlamalar yapması lazım. Çorlu ya Kalkınma Ajansı toplantısına gittik. Yol kenarında 1. Sınıf tarım arazilerine yeni yeni fabrikaların yapıldığını gördüm. Bu fabrikaları, köylere dağıtın. Hem nüfus geri dönsün. Hem de köyünde fabrikaya gidenlerin aile bütünlüğü sağlanır. Tarlaya gider. Tarım kalkınır. Avrupa bu işi böyle aşmış. Fabrikalar kasaba ve köylerde hep. Verimli tarım alanlarına fabrika kurarsanız, o zaman insanlar tarımı, seracılığı nerede yapacaklar? Fabrikaları köylere ve kasabalara yaptırın ama tarıma elverişli olmayan yerlerde yapsınlar bu işi.

“400 Milyon TL gibi rakamlarla oluşmalıydı”

2022 bütçemiz 86 milyar TL olarak ön görülmüştü. Fakat bugün gelen bir talep ile 30 milyon TL artış ön görüldü. Bununla birlikte 116 Milyon TL’yi bulacak. Tahsisli ödeneklerle birlikte 215 bin TL’lik bir bütçeye ulaşacağımızı tahmin ediyorum. İyi para mı? Hayır değil. Edirne’nin imkanlarına göre, en azından az bir ödenektir. Edirne’nin imkanlarına göre bu paranın en azından iki katı bir bütçe olmalıydı. Bu para, 400 Milyon TL gibi rakamlarla oluşmalıydı. Pandemi nedeniyle birçok hesapta olmayan harcamalar oluştu. Tüm kamuoyunun bilgisi çerçevesinde büyük bir de göçmen olayı yaşadık. 400 / 500 bin civarında düzensiz göçmen Edirne’ye geldi. Hazırlıksız bir olay olduğu için de il özel idaremiz devreye girdi. Yaşam malzemeleri ve ihtiyaçları il özel idaresi tarafından karşılandı. Merkezi idare ve AFAD da destek verdi ama düzensiz bir gelişme olduğu için giderlerin büyük kısmını il özel idaresi karşıladı. Kendi bütçemizden en az 10 / 15 milyon gibi bir ödenek yaptık. Avrupa’ya ve dış ülkelere, insan hakları konusunda bir ders vermek adına bu önemli bir girişim oldu bizim için.

“Türkiye’de bunun bir başka örneği daha yok”

Düzensiz göç olayının hemen ardından da pandemi başladı. İddia ediyorum ki, Edirne Belediyesi ile birlikte, pandemi konusunda en ciddi, geniş kapsamlı ve başarılı tedbirleri aldık. Ayırım yapılmadan; her apartman, iş yeni, kamu kurum ve kuruluşları günlük olarak dezenfekte edilerek, maske temin edildi. Bildiğiniz gibi; hükümet maske dağıtımı konusunda bir program yaptı. 3 maske planlaması filan yapıldı ama il özel idaresi olarak biz değil de belediyemiz bu konuda önemli bir dağıtım yaptı. Dezenfektan ilaçlarını dağıttı. Anında temin edilebilmesini sağladık. Her telefon edilişinde 5 er kiloluk bidonlarla yerine kadar gidilip, dezenfektanlar teslim edildi. Türkiye’de bunun bir başka örneği daha yok. Başka illeri de aradım ben. Bir örneğini daha bulamadık. Elbette ki, bunun da bütçeye yansıyan bir maliyeti oldu. Ama, bizim bu yatırımlarımız insana yatırımdır. Sağlığa yatırımdır. Bunların kamuoyu tarafından da bilinmesi lazım. Sayın valimiz ve belediye başkanlarımızın önderliği ve iş birliği ile Edirne ilimizde 253 köyümüzün, 9 ilçe ve 7 beldemizde ayırım yapmadan her alana yetiştik ve yetişmeye de devam ediyoruz.

“Vatandaşların aşılarını yaptırmaları lazım”

Bildiğiniz gibi; bu salgının şimdi yeni bir çeşidi çıktı. Bununla da ilgili çalışmalarımız var. En önemlisi ise aşıdır. Vatandaşlarımızın mutlaka 2. Doz, hatta 3. Doz aşılarını yaptırmaları lazımdır. İlk olarak 2 adet cinovac aşısını yaptırdım. Biontec aşısı çıkınca da 1 doz da ondan yaptırdım. Allah’a şükür bugüne kadar yakalanmadık. Siz basının olduğu gibi bizler de il genel meclisi üyeleri olarak toplumun her kesimi ile bir arada oluyoruz. Şükürler olsun ki, bende olmadığı gibi, hiçbir meclis üyemde de bir sorun yaşanmadı” dedi.

*“Üretmeyen ülkeler yok olmaya mahkumlar”

Başkan Geçmiş gündeme dair açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Ülke olarak dünyada bizimle eş değer ülke yok! En geri kalan Afrika ülkeleri bile bizden ileride. Paraları bizden ileride. Bu ne demektir; Türkiye’deki gelir düzeyi çok düşük. Biz hiçbir şey alamıyoruz. Üretemiyoruz. Her şeyimiz ithalata dayalı. Üretmeyen ülkeler de yok olmaya mahkumdurlar. Cumhuriyet döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının büyük zorluklarla kurdukları bütün kurum ve kuruluşlar satıldı. Onca dolar, bu hükümetin kasasına girdi. Hazır parayı yediler, yediler, artık Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne bıraktığı eserlerden geriye hiçbir şey bırakmadılar. Bilerek ve kasıtlı olarak mı yaptılar? Bilemem. Ama, nerede et kombina birliği? Nerede Telekom? Limanlarımız nerede? Kağıt fabrikalarımız nerede? Yeni bir ekonomik model uyguluyorlarmış. Her akşam TV lerde bir sürü profesör izliyorum. Hiçbirinin bu yönteme olumlu baktığını görmüyorum. Dış saldırı var diyorlar. Edirne ye Bulgarlar geliyorlar. Bugün Leva 8,5 TL olmuş. Alın size saldırı. İl genel meclisi üyelerimizle birlikte Sofya ya gittik. 100 TL ile 120 Leva aldık. Yedik içtik üzerimizde Leva kaldı. Bir işimize yaramaz diyerek, bitirmek için alışveriş yaptık.

*“Bizim ülkemizde çerez parasına”

Bu ekonomik kriz döneminde Bulgar ve Yunan vatandaşlarının gelişini Edirnemiz fırsata çevirdi. Sınıra hemen yakın olmasından dolayı, buradan alışverişini yapıp, günü birlik dönüyorlar. İlacından, giyimine ve gıdasına kadar, alıp ülkelerine götürüp, satıyorlar. Kendi ülkelerinde çok pahalı olan bu ürünler, bizim ülkemizde çerez parasına. Edirne de ekonomik krizi çok fazla hissetmiyorsak, bu geliş gidişlerden gelen sıcak paranın dönüşümündendir. Asıl önemli olan ise; sabit maaşla çalışan kardeşlerimizdir. Markete gidip, 4 parça eşya alsalar, maaşları yetmiyor. Hala ne doların ne de hayat pahalılığın aşırı artmasını durduramadılar. Stokçuluk filan da yok. Her yerde bolluk var ama milletin almaya gücü yok.

*“Elimizdeki paranın değeri kalmadı”

Geçen hafta Sırbistan gezisine gittik. Bir baktık, 1 TL, 11 Sırbistan parası. Biz burada rahatız dedik. Hayret ettik. Bir baktık ki, en ucuz mal 2 bin, 3 bin Sırp Lirası. Elimizdeki paranın bir değeri kalmadı.

*“Ankara bende bir çekim gücü oluşturmuyor”

Kendimi yerel yönetimlere adadım. Genel yönetim için kendimi yeterli bulmuyorum. Ankara, bende bir çekim gücü oluşturmuyor. İl Genel Meclisinde çoğunluktayız. Asıl mesleğim fırıncılıktır. Ticaretle ilgimi, siyasete girdiğimden beridir 10 yıldır kestim” dedi.

“Edirne ve Kırklareli Bütünşehir yapılmaz”

Başkan Mehmet Geçmiş açıklamasının sonunda ise Edirne ve Kırklareli’nin bütünşehir yapılmayacağını söyledi. Başkan Geçmiş konu ile ilgili; “Edirne ve Kırklareli Bütünşehir yapılmaz! Hükümet, elindeki bu gücü muhalefete kaptırmak istemiyor. O yasa masada hep var. Ama, bir türlü hayata geçemiyor. İl genel meclisinin başında eskiden valiler vardı. Şimdi il genel meclisi içinden bir başkan seçiliyor. Ama, sonuçta valilerin elinde büyük yetkiler var. Onay vermezlerse, alacağınız kararın çok ta önemi yok. Hakkını teslim etmeliyim ki; Edirne valimiz, çok taktir ettiğimiz ve her konuda uyum sağlayabildiğimiz, örnek bir yönetici. Ben, bütünşehir yasasının çıkacağına inanmıyorum. Ha, çıkmasını ister miydim? Evet. Yerel yönetimler yasasında da düzenleme yapılmalı. Önümüzdeki seçimlerde hükümet değişimi ile birlikte de o yasal düzenlemelerin yapılacağına inanıyorum” cümlelerini kullandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com