Ana Sayfa Gündem 11 Ocak 2022 151 Görüntüleme

“Özgür basın özgür toplum demektir”

Gündoğdu; “Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, güçlükleri nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir.”

HABER

Hacer ZORTUL

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Milletvekili Vecdi Gündoğdu “Özgür basın özgür toplum demektir” dedi.

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmetin güçlükleri nedeniyle her türlü takdiri hak ettiğini belirten Gündoğdu mesajında; “Demokratik toplumlarda vatandaşların haber alma hakları doğrultusunda önemli bir kamu hizmetini yerine getirmesiyle günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olan basın, doğrudan bireysel algıları etkileyebildiğinden, objektif, tutarlı ve kamu yararını gözeten bir hizmet anlayışıyla gerçekleştirilen önemli bir meslektir.

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, güçlükleri nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir.

Ülkemizde her iş kolunda olduğu gibi basın sektöründe de örgütlenme ve birlikte güç haline gelebilme imkanları iktidarların ve sermayenin çeşitli baskı ve yıldırma politikaları ile yok edilmektedir.

Tüm bunların temel nedeni ülkemizdeki gazetecilerin sadece yüzde 2-3 kadarının sendikal haklara sahip olabilmesidir. Bu denli örgütsüz bir meslek grubunun haklarını koruması, geliştirebilmesi ne yazık ki çok daha zor olmaktadır.

Gazetecilerin kamusal görevini yerine getirirken karşılaştığı kısıtlayıcı ve engelleyici unsurların ortadan kaldırılması, özgür, bağımsız ve gelecek kaygısı taşımadığı çalışma koşullarının yaratılması demokrasinin yerleşmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

20 yıldır AKP hükümetlerinin uyguladığı baskı ve sindirme politikalarına rağmen kararlılıklarını ve inançlarını yitirmeden, haksızlıkları ve yanlışları görmezden gelmeden, halkın haber ve bilgi alma özgürlüğü için mesleğin etik ilkeleri doğrultusunda görev yapmaya çalışan vefakâr yerel ve ulusal tüm cesur basın emekçilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, haklı mücadelelerinde onlarla daima birlikte olmaktan gurur duyuyorum.

Bu doğrultuda; Çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez bir unsuru olan, halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda zor şartlarda özveriyle hizmet veren, doğruların ortaya çıkarılması için objektif habercilik görevlerini layıkıyla yerine getirmeyi ilke edinmiş tüm basın emekçilerinin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü yürekten kutluyorum” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com