Ana Sayfa Gündem 27 Ocak 2023 16 Görüntüleme

Gelecek tarımda tarım cebimde

Pınarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Tarım Cebimde” mobil uygulaması ile tarımda dijitalleşmenin tüm hızıyla devam ettiği belirtildi. Birçok iş ve işlemi İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gitmeden yapmak için APP Store, Google Play Store ve Huawei Play Store üzerinden indirilerek üreticiler tarafından kullanılabileceği aktarıldı.

HABER

Gülcan KUTLU

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere işlemlerini sanal ortamda yapma imkanı sağlayan “Tarım Cebimde” uygulaması 1 Ocak 2023 tarihi itibarı ile hayata geçirildi. “Tarım Cebimde” mobil uygulaması APP Store, Google Play Store ve Huawei Play Store üzerinden indirilerek üreticiler tarafından kullanılmaya başlandı. Uygulamadaki bitkisel ve hayvansal üretim sekmelerinde birçok konuyu bulabilen üreticiler, başta Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgileri olmak üzere geçmiş yıllara ait hibe ödemelerine ulaşabiliyor. Yıl içerisinde yapılan destek ödemelerinin takvimi, sunulan hizmetlere ait eğitim ve yayın çalışmaları ile e-Devlet üzerinden sunulan hizmetlere erişim sağlayabiliyor. Uygulamada bazı menüler ve alt menülere, e-Devlet şifresi ile kimlik sorgulaması yapılarak giriş imkanı verilirken; diğer menülerse bütün vatandaşlara açık. ÇKS belgesi almak, e-Devlet üzerinden kayıtlı olan çiftçilerin girebileceği bir menü. Destek talepleri, bu bütün kullanıcılara açık.

Pınarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Tarım Cebimde” mobil uygulaması ile tarımda dijitalleşmenin tüm hızıyla devam ettiği belirtildi. Birçok iş ve işlemi İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gitmeden yapmak için APP Store, Google Play Store ve Huawei Play Store üzerinden indirilerek üreticiler tarafından kullanılabileceği aktarıldı.

İlçe Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sayesinde bürokrasiyi azalttıklarını, zaman ve emek israfını önlediklerini belirtilerek Tarım ve Orman Bakanlığının bu uygulama ile birkaç günde yapılan iş ve işlemleri, birkaç dakikada yapma kolaylığı sağladığı aktarıldı. Açıklamada; “Tarım Cebimde Mobil Uygulaması ana ekranında önemli bilgilendirmeler, menülere ulaşmak için önemli duyurular, bitkisel üretim ile ilgili bilgi işlemler, çiftçilerin geçmiş yıllara ait destek ödemeleri, e-Devlet üzerinden sunulan hizmetlere ulaşabilme, yıl içerisinde yapılan destek ödemeleri takvimi, sunulan hizmetlere ait eğitim ve yayın çalışmaları ile ilgili sekmeler yer almaktadır.

Bitkisel Üretim ile ilgili alt başlıkta ise kullanıcıların seçtiği il ve ilçe için ekolojik ve stratejik olarak üretimi uygun olan ve destek verilen ürünler listelenmektedir. Çiftçilere ait aktif ÇKS beyanındaki arazileri listelemektedir. Çiftçilerin seçtiği yıla ait ÇKS belgesi oluşturulmaktadır. Çiftçilerin üretim yaptığı seralara ilişkin bilgiler listelenmektedir. Bitkisel üretim alanında sağlanan tüm destek kalemleri ve birim fiyatlarının güncel hali listelenmektedir.

Hayvansal Üretim ile ilgili alt başlıkta ise çiftçilerin hayvancılık üretimi yaptığı aktif işletmeleri, küpe numarası girilerek büyükbaş veya küçükbaş hayvan detayları ve aşı bilgileri, çiftçilerin sistemde kayıtlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan bilgileri listelenmektedir. Çiftçilere ait yeni doğan hayvanların küpelenmesi için, çiftçilere ait ölen hayvanların sistemden düşürülmesi için, küpesi düşen hayvanlara gerekli işlemlerin yapılması için bildirim oluşturmaktadır. QR kod okutularak veteriner sağlık raporunun doğrulanması yapılmaktadır” denildi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.