Ana Sayfa Gündem 21 Mart 2023 29 Görüntüleme

Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Yıl Dönümü dolayısıyla Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç’ın katılımıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.  

HABER

Gülcan KUTLU

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Yıl Dönümü dolayısıyla 18 Mart 2023 saat 10.00’da Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç’ın katılımıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.  Çelenk töreni Pınarhisar Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Pınarhisar Belediyesinin çelenklerinin Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına sunulması ile başladı. Çelenklerin Atatürk anıtına sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşının okunmasının akabinde Garnizon Komutanlığının görevlendirdiği Üst. Teğmen Anıl Erdem günün anlam ve önemini belirten bir konuşmayı yaptı.

Üst. Teğmen Anıl Erdem yaptığı konuşmada; “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız.

108 yıl önce bugün, 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğini tüm dünyaya gösterildiği ve Deniz Zaferinin ilan edildiği gündür. Bu tarih TBMM Genel Kurulunda 4768 numaralı kanun ile 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda “Şehitler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

18 Mart 1915’te Amiral De Robeck komutasındaki İtilaf Devletleri Donanması Çanakkale Boğazını geçmek için büyük bir taarruz başlattı. Ancak bir süre sonra Müttefik donanmasının 3 zırhlısı Nusrat Mayın Gemisi tarafından Boğaza döşenen mayınlara çarparak ya da tabyalardan yapılan top atışlarıyla battı. Üçü de ağır hasar görmüştü. Ayrıca iki muhrip ve yedi mayın tarama gemisi de batırılmıştı.  Donanmanın 800 kişilik asker kaybı da eklendiğinde donanmanın savaş gücünü üçte bir oranında yitirdiği anlaşılmaktadır. Bu durum karşısında panikleyen İtilaf Devletleri donanması boğazı terk etti. Yaşadıkları bu hüsranın ardından Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğini anlayan İtilaf Devletleri, 23 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadasına çıkarma yaparak boğazı geçmeyi denemiş, ancak Çanakkale Savaşlarında askeri bir deha olarak ön plana çıkan Yarbay Mustafa Kemal’in çok isabetli ve ileri görüşlü muhakemesi neticesinde hedeflerine ulaşamamışlardır.

Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden biridir.

Çanakkale Zaferi, biricik evlatlarını şevkat ve muhabbetle bağrına basıp cepheye uğurlayan cefakar anaların ve analarının ellerini öperek “Hakkını helal et şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana” diyen yiğit ve kahraman Mehmetçik’in tarih sahnesine çıkan ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı bir destandır.

Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gerektiğinde vatanı için şehit olmayı en şerefli görev olarak kabul eden 7’sinden 70’ine, kadın erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldığı güçle Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Hayatını bu cengaver erlere komuta ederek geçiren ve “Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir” diyerek bu kahramanlara hayranlığını ifade eden Büyük Önder ve Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le aynı duyguları paylaşan bizler, şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz.

Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristlerle mücadele harekatında yurt dışında icra edilen harekatlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir.

Ulusumuzun ver oluşunun, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunmasına ve sahip olduğumuz yüce değerlerin genç nesillere aktarılmasında en değerli hazinedir. Bu nedenle şehitlerimizin aziz hatıraları nesilden nesile sonsuza dek yaşatılacaktır.

Aziz şehitlerimizin yüreklerimizde yaktıkları ateş vatanımıza yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir.

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerde şunu hissetmelidirler ki; Ülkemizin birliğine göz diken düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri dün olduğu gibi bugün de Türk Milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bertaraf edilecektir.

Üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan, bayrağımıza rengini kanlarıyla veren kahraman şehitlerimiz; Manevi varlığınızdan aldığımız güçle, vatanımıza yönelen her türlü tehdide karşı her şart altında üzerimize düşen görevi yapacak ve size layık olmaya çalışacağız. Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk Bayrağının şanını canından üstün tutan aziz şehitlerimiz; Sizleri bizden ayıran ölüm, size olan bağlılığımızı asla koparamayacak, kutsal emanetiniz olan Türk Vatanı ilelebet hür kalacaktır. Sizlere söz veriyoruz ki Çanakkale’ler sonsuza dek geçilemeyecek, Ay Yıldızlı Al Bayrak hiç inmeyecek. Dünya var oldukça bu topraklar Türk Yurdu olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimiz boyunca vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

Çelenk sunma Törenine Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç, Garnizon Komutanı İstihkam Albay Selahattin Gültekin, kamumu kurum ve kuruluş amirleri, Pınarhisarlı Şehit yakınları ve gaziler, İl Genel Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, Siyasi Parti temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldılar.

Cumhuriyet Meydanındaki Çelenk sunma töreninin sona ermesinin ardından kutlama programı Pınarhisar Halk Eğitim Merkezinde devam etti.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com