Ana Sayfa Gündem 20 Kasım 2023 65 Görüntüleme

Kırklareli’nde Üretimin, Teknolojinin, Sanayinin, Türkiye Yüzyılı hedefi ile 19 Fabrika hizmete girdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır 18 Kasım 2023 Cumartesi günü bir dizi program ve temaslarda bulunmak üzere Kırklareli’ne teşrif etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır 18 Kasım 2023 Cumartesi günü bir dizi program ve temaslarda bulunmak üzere Kırklareli’ne teşrif etti.

Vali Birol Ekici, Kırklareli’ne teşrif eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve beraberindeki heyeti Valilik Makamında ağırladı.

Makam ziyareti sonrası Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Toplu Açılış Töreni’ne geçen eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır ve beraberindeki heyet Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulundular.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın törende yaptığı konuşmada, açılışı gerçekleştirilecek 19 fabrikanın, 10,6 milyar liradan fazla yatırımla Kırklareli’ne ve Türkiye’ye değer katacağını söyledi.

Fabrikaların 4 bin 300’den fazla vatandaşa iş imkânı sunacağını belirten Sayın Kacır, “Bu fabrikalarda üretilen ürünler sadece iç piyasaya sunulmakla kalmayacak, ihracatla da ekonomimize katkı sağlayacak.” dedi.

60 yıldır başarı ile sürdürülen organize sanayi bölgesi modeli ile OSB’lerin ortak altyapıları, çevreci yaklaşımları ve tedarik zincirinde oluşturdukları verimlilikle ülke sanayisine hizmet ettiğini aktaran Sayın Kacır, şunları kaydetti:

“OSB’ler firmalarımızın kümelenmesini sağlayarak firmalarımıza iş birliği kültürünü aşılıyor, ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ vizyonumuzda öncü rol üstleniyor. Bu bilinçle, 2002 yılında ülkemizde 192 OSB kuruluyken, son 21 yılda ülkemize 161 OSB daha kazandırdık. OSB’lerimizde çalışan sayısı da 5 kat artarak 2,5 milyona yükseldi. Bugün geldiğimiz noktada 353 OSB ile artık OSB’si olmayan ilimiz kalmadı. İnşa ettiğimiz bu güçlü üretim altyapısı ile birlikte ticari araç üretiminde Avrupa lideriyiz. Askeri insansız hava aracı üretiminde dünya lideriyiz. Beyaz eşya üretiminde Avrupa lideriyiz, dünyada ikinci sırada yer alıyoruz. Güneş paneli üretiminde Avrupa’da lideriz, dünyada dördüncüyüz. Çimento ve demir-çelik üretiminde Avrupa birincisiyiz.

Geçtiğimiz yıl ihracatımız 254 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı ve bu rekorun başrolünde imalat sanayimiz var. Türkiye Yüzyılı’nda bu başarı hikayesinin daha da güçlenerek devamını tesis etmek üzere sanayimizin dijital ve yeşil dönüşümünü hızlandırıyoruz.”

2053 net sıfır emisyon hedefi

Kacır, model fabrikalarda verilen yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle işletmelerin verimlilik oranlarını yükselttiklerini vurguladı.

Kocaeli, Denizli, Eskişehir, Samsun, Trabzon ve Malatya’daki fabrikalarla, yeni model fabrika sayısının 8’den 14’e çıkacağını anlatan Sayın Kacır, “KOBİ’lerimize özel olarak tasarladığımız Dijital Dönüşüm Değerlendirme Modeli’ni kullanıma sunuyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı’mız tarafından yürütülen ‘Trakya’nın Verimli KOBİ’leri projesiyle 19’u Kırklareli’nde olmak üzere 133 KOBİ’de süreç ve enerji verimliliği çalışmaları gerçekleştirdik.” dedi.

İmalat sanayisinin dijital dönüşüm yatırımlarını artıracak Dijital Dönüşüm Destek Programı’nın devreye alınacağına değinen Kacır, şöyle devam etti:

“2053 Net Sıfır Emisyon hedefimiz ve Avrupa Yeşil Mutabakatı uyumu doğrultusunda gerek ulusal gerek uluslararası kaynakları harekete geçirdik. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında başlatılan projeler için bugüne kadar 8 milyar lira finansman sağladık. Ergene Nehri’nin kirliliğini önleyecek olan Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nden beşini tamamladık. Derin Deniz Deşarj Projesini de gerçekleştirerek günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi’ne derin deşarj edilmesini sağlıyoruz.”

OSB’lerin, ‘Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak adına Dünya Bankası Türkiye OSB Projesi ile 300 milyon dolar finansman kullandırdıklarını belirten Sayın Kacır, proje ile Türkiye’deki seçilmiş OSB’lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Sanayi işletmelerinin etkin yeşil dönüşümünü sağlamak üzere Dünya Bankası ile iş birliği halinde 450 milyon dolar bütçeli Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni de hayata geçirdiklerini anlatan Sayın Kacır, “KOSGEB’e ayrılan 250 milyon dolarlık kısmıyla KOBİ’lerin yeşil dönüşüm kapsamındaki yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi gibi tematik alanlarda gerçekleştirilecek faaliyetlerini destekleyeceğiz. TÜBİTAK’a ayrılan 175 milyon dolarlık kısmıyla da yenilikçi yeşil teknolojilerin, ürünlerin veya süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmaların yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kacır, tüm bu adımlar ile birlikte hedeflerinin, sanayinin yeşil dönüşümünü etkin şekilde desteklemek olduğuna işaret etti.

Sadece büyükşehirlerde değil, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımların önünü açtıklarını anlatan Kacır, “2002 yılında Kırklareli’nde sadece 2 organize sanayi bölgemizde 900 kişi istihdam ediliyorken, bugün 4 organize sanayi bölgemizde 109 parselde istihdam 18 bini aştı. İşte bugün bir araya gelmemize vesile olan Kırklareli OSB de yaklaşık 507 hektarlık alanda yer alan firmalarımıza modern bir yatırım ortamı sunuyor. Son 21 yılda Kırklareli’ndeki firmalarımıza 105,2 milyar lira sabit yatırım tutarında 651 yatırım teşvik belgesi düzenledik. Yaklaşık 25 bin kişilik istihdamın önünü açtık.” diye konuştu.

Sanayinin teknoloji odaklı dönüşümü hedefi

KOBİ’lerin yanında durmaya devam ettiklerini ifade eden Kacır, KOSGEB kanalıyla bugüne kadar 1383 işletmeye yaklaşık 80 milyon lira destek sağladıklarını, 3 bine yakın işletmeye ise 560 milyon liralık kredi hacmi oluşturduklarını dile getirdi.

Kırklareli’nde sanayinin teknoloji odaklı dönüşümünü sağlamak istediklerini vurgulayan Sayın Kacır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yakın zamanda Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni hayata geçirdik. Kırklareli’nde, 6 AR-GE ve Tasarım Merkezi’nde 153 kişi çalışıyor. TÜBİTAK aracılığıyla son 20 yılda akademik AR-GE programlarıyla 27 projeye 16 milyon lira, bilim insanı destekleri kapsamında 98 bilim insanına 21,4 milyon lira, özel sektöre yönelik yürütülen destek programları kapsamında 37 projeye 91 milyon lira destek sağladık. Tabi biz AR-GE, inovasyon ve girişimcilik ekosistemimiz için bu rakamları yeterli bulmuyoruz.”

Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milli teknoloji hamlesi vizyonu doğrultusunda, sanayinin tüm sektörlerinde ilerlemesini ve büyümesini sürdürdüğünü vurguladı.

Cumhuriyet tarihi rekorlarını kıran ihracat ile imalatın ihracattaki yüzde 90’lık payının bu başarıyı kanıtladığına değinen Kacır, şunları kaydetti:

“Son 12 çeyrekte ekonomimizi kesintisiz büyüttük. Pandemiden bu yana dünya ekonomisi yüzde 7 büyürken yüzde 20 büyüttük. Avrupa’ya açılan Dereköy Sınır Kapısı, Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada Limanı, İstanbul’a yakınlığı, en önemlisi sunduğumuz cazip yatırım ortamı ve sanayi altyapısı ile Kırklareli’miz son 21 yılda önemli bir üretim üssüne dönüştü. İlerleyen zamanlarda, daha birçok projeyi hayata geçirecek, daha fazla yatırımı şehrimize çekecek ve Kırklareli’nin sanayisini daha da büyüteceğiz. Bunu, siz değerli iş insanlarıyla birlikte başarabiliriz.”

Programda Kırklareli Valisi Birol Ekici ile Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam’da konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek 19 fabrikanın açılışı gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır, Valimiz Sayın Birol Ekici ile Milletvekilimiz Ahmet Gökhan Sarıçam ve beraberindekiler programın ardından açılışı yapılan bir fabrikayı gezdi, işçilerle sohbet etti.

Kırklareli Organize Sanayi Bölgemizin Milli Teknoloji Hamlesi ve Yeşil Sanayi Projesi çalışmaları ile Türkiye Yüzyılı hedeflerinin ele aldığı İstişare Toplantısını; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Sanayicilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Gençlik Merkezimiz bünyesinde faaliyetlerine devam eden Milli Teknoloji Hamlesi ile geleceğin mühendisleri, teknoloji girişimcileri ve liderlerinin yetiştiği DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ‘nde gençlerimiz ile bir araya gelerek, çalışmalar ile ilgili bilgiler aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır öğrencilerle kurabiye yaptı

Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Toplu Açılış Töreninin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileriyle kurabiye yaptı.

Kacır, üniversitenin rektörlük binasında düzenlenen Trakya Bölgesi Gastronomi Araştırma ve Uygulama Mutfağı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bakanlık tarafından desteklenen projenin Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında hayata geçirildiğini söyledi.

Mutfağın gençlerin gastronomi tutkusunu büyütmek ve geleceğin şeflerini yetiştirmek amacıyla kurulduğunu belirten Kacır, “Mutfak, kültürel mirasın esaslı bir unsurudur. Eşsiz bir coğrafyanın ürünü olan Türk mutfak kültürü de tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin etkisiyle çeşitlenmiş bir mutfaktır.” dedi.

Farklı kültürleri harmanlayan Türk mutfağının, geçmişi, özgünlüğü, kültürel zenginliği ve barındırdığı ürünlerle benzersiz bir lezzet mozaiği olduğunu ifade eden Kacır, şunları kaydetti:

“Bu sebeple dünya genelinde Türk mutfağının tanınırlığı giderek artıyor ve gastronomi dünyasında kendisine önemli bir yer buluyor. Yemek kültürümüz, uluslararası platformlarda tanıtılarak daha geniş kitlelere ulaşıyor ve ülkemizin kültürel zenginliğini yansıtıyor. Gastronomi ve mutfak sanatları gıda ve içecek endüstrisiyle iç içe geçerek ülke ekonomimizden ciddi bir pay alıyor. Turizme ve ülke ekonomisine de katkı sunuyor. 2022’de elde ettiğimiz 46,5 milyar dolarlık turizm gelirinin yüzde 16,2’sini yeme-içme sektörü oluşturuyor. Ülkemizdeki 35 milyon çalışandan yaklaşık 2 milyonu bu alanda alın teri döküyor.”

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerini yılda 4 bin 500’den fazla öğrencinin tercih ettiğine değinen Kacır, her yıl bu alanda profesyonelliğin artığını kaydetti.

Kacır, Türkiye’nin bereketli topraklarıyla başlı başına bir gastronomi diyarı olduğunu vurguladı.

Nitelikli istihdam ihtiyacı karşılanacak

Kacır, Kırklareli mutfağının da kendine özgü tatları, yöresel malzemeleri ve lezzetleri ile Türk mutfağının gastronomik haritasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Trakya Bölgesi Gastronomi Araştırma ve Uygulama Mutfağı’nın, Kırklareli’nin eşsiz lezzetlerini keşfetmeye, korumaya ve tanıtmaya yardımcı olacağını aktaran Kacır, şöyle devam etti:

“Bu projeyle birlikte Trakya’nın enfes lezzetlerini ve yöresel yemek kültürünü ön plana çıkararak Türk mutfağının dünya genelindeki konumunu daha da güçlendireceğiz. Kırklareli’nin yiyecek ve içecek sektöründeki nitelikli istihdam ihtiyacını karşılayacağız. Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından tesis için tahsis edilen yaklaşık 500 metrekarelik binada, mutfak için gerekli ekipmanlar temin edilerek uygulama mutfağı kuruldu. Mutfak, gastronomi ve mutfak sanatları alanında öğrenim gören öğrencilerin uygulamalı eğitim ihtiyacını karşılayacak. Kadın ve genç iş gücünün gastronomi alanında iş edinmesine yardımcı olacak mesleki nitelikleri kazandıracak.”

Projenin dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan vatandaşların istihdama katılımını kolaylaştıracağını anlatan Kacır, öğrencilerin yarı zamanlı çalışma imkânı bularak bölgedeki işletmelerin ürün çeşitliliğini ve hizmet kalitelerini artıracağını dile getirdi.

Bakanlık koordinesinde kalkınma ajansları tarafından gıda sektörünün sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yurdun dört bir yanında projeler yürütüldüğünü belirten Kacır, bu alanda ekonomik ve sosyal kalkınmanın hızlanarak devam edeceğini kaydetti.

Törende, Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür ve TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin de konuşma yaptı.

Kacır ve beraberindekiler açılışını yaptıkları mutfağı inceledi, akademisyen ve öğrencilerden bilgi aldı.

Mutfakta şef önlüğü giyen Kacır, tezgâha geçerek öğrencilerle cevizli ve çikolatalı kurabiye yaptı, daha sonra kurabiyeleri davetlilere ikram etti.

BASIN BÜLTENİ

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com